Szerintem fontos, hogy olvasás közben meggyőződjünk arról, érti-e a gyermek a mesét. Sok mese van, ami ugyan a korosztályának szól, mégis van benne egy-két olyan kifejezés, amely teljesen tévútra viheti a gyermeket a mese megértésében, vagy csak éppen elakad egy ponton, és nem érti az egészet. Én úgy szoktam, hogy ha olyan kifejezéssel találkozom olvasás közben, amiről azt gondolom, hogy nem érti, rögtön megállok, és megmagyarázom. Persze van, hogy egy felháborodott "Tuuuudoooom, ezt már apa, óvónéni stb. mondta..." felkiálltással reagál a gyermek :-), de az esetek többségében örül a magyarázatnak.
Van úgy, hogy ő maga kérdezi a mese végén, hogy "Anyu, miről szólt ez a mese?" Olyankor végigmegyünk megint az egészen, én kérdezek, ő válaszol, ahol homály van, azt megbeszéljük. Néha a tévében látott mesékkel is így teszünk.
Úgy gondolom, hogy az ilyesfajta "ellenőrzésre" rá kell szánni az időt, egyrészt hamarabb kiderülhet, ha gond van a gyermek szövegértésével, másrészt sok jó beszélgetés kiindulópontja lehet, ha egy-egy jelenetet átbeszélünk, megbeszéljük, melyik szereplő miért úgy reagált, tett, ahogy, és esetleg a saját életünkből is hozunk példát.
Utolsó kommentek