Keresés

Szavazás

MeseMátka

Fontos a mese. Fontos az olvasás. Gyermekkönyvek, amelyeket érdemes olvasni.

Utolsó kommentek

  • Jánoska12: Szerintem ilyen könyvekre nem feltétlenül kell költeni. Minden idő kérdése, úgyis magyarázni kell ... (2011.02.14. 14:26) Mit, miért, hogyan?
  • Pepeanya: Tisztelt Dr. Pákozdi Imre úr! Nem akartam a blogot terhelni a válasszal, de a megadott e-mail cím... (2008.10.12. 14:06) A jó és a rossz
  • Dr. Pákozdi Imre: Pepeanya! Mondja már meg kérem, hogy miért teszi közzé a saját maga által hitt illemszabályokat? N... (2008.10.12. 01:37) A jó és a rossz
  • kötözködő: Ez tényleg jó könyv, mármint aranyos, kedves. Az oldal jobb szélére nézve biztos a Libriben is leh... (2007.12.25. 21:28) Télapó és Ezüstmackó
  • Moly: Ez a könyv nagyon tetszik a gyermekeimnek. Valóban szórakoztató, bájos és tanulságos mese testvére... (2007.12.13. 23:55) Télapó és Ezüstmackó
  • Utolsó 20

Diszlexia

2008.01.08. 14:16 | Pepeanya | Szólj hozzá!

A  mai Népszabadság hosszú cikket közöl egy pszichiáter, Cserne István módszeréről, aki szerint pár hét alatt jó eredményeket lehet elérni a diszlexia "gyógyítása" terén.

Egy hazai pszichiáter, Cserne István olyan módszerre talált, amellyel néhány hét alatt tudja nemcsak megtanítani, de meg is szerettetni az olvasást a gyerekekkel. Eljárását több fővárosi iskolában alkalmazza eredményesen.

Cserne doktor szerint minden más előtt a gyerekekben lévő tehetetlenségi érzést, önértékelési zavart, az olvasással és a szülőkkel szembeni harcos ellenállást kell legyőzni. A gyerekek éveken keresztül naponta élik át azt a gyötrő érzést, hogy képtelenek arra, amire társaik képesek, és ez fokozza bennük a stresszt.

A Cserne-féle olvasásfejlesztés kiindulópontja a precíz diagnosztika, amely feltárja az olvasással szembeni tehetetlenség eredetét. A gyerekek gyakran vissza tudnak emlékezni, hogy iskolai pályafutásuk alatt mikor érte őket olyan hatás, kudarc, ami máig hat. A rossz érzés naponta erősödik, amikor újra küszködni kell a szülőkkel az osztályban. Az ilyen gyerek igyekszik olyan kicsire összehúzni magát, hogy észre se vegyék.

A stressz gyors kezelésére az akupresszúra egyik módosított, fájdalommentes változatát alkalmazza Cserne doktor. Azzal, hogy sikerül megszabadulni a szorongástól, megnyílik az út arra, hogy működésbe lépjen a gyerek tudása, az a képessége, hogy felismerje a betűket, szavakat.

Ezután kezdődik annak vizsgálata, hogy hogyan dolgozik az adott gyereknél az olvasás bonyolult agyi mechanizmusa. Jellegzetes a hasonló alakú, képzésű betűk cseréje. Tipikus diszlexiatünet, hogy a gyerek egész mást olvas, mint a szöveg. Se tartalmilag, se formailag nem illeszkedik a leírtakhoz, hanem a saját tudásából "ugrik be" valami. Így érthetetlen szavak és mondatok jönnek elő, nem csoda, ha ő sem érti. Tipikus jel a hangsúlyozás hiánya is. Ezen problémák pontos feltárásával és diagnosztizálásával aztán már lépésről lépésre sikeres lehet az olvasási zavarok orvoslása.

A bejegyzés trackback címe:

https://mesematka.blog.hu/api/trackback/id/tr18289498

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása