A kisgyermekek a meséken keresztül tanulják meg az erkölcs alapjait: a jó győz, a rossz pórul jár - vagyis érdemes jónak lenni.:-) Az igazság győzedelmeskedik a hazugság felett. Vagyis érdemes igaznak lenni.:-) A jó mindig segít másokon, megosztja másokkal azt, amije van. A mesékben még pl. a csúf pókról is kiderülhet, hogy vajszívű. Vagyis nem a külső számít.:-)
A meséken keresztül a gyermek egy sor olyan helyzetet átél, amelyet a valóságban nem, vagy csak a fantáziája segítségével. Kalandokban, izgalmakban van része. Átéli az öröm, bánat, szánalom, félelem, bátorság, együttérzés érzéseit.
A meséken keresztül gazdagodik a tudása - feltéve, hogy van a közelben egy felnőtt, aki a felmerülő kérdéseire készségesen válaszol. Gazdagodik a fantáziája, a szókincse.
Amennyiben olyan mesét mesélünk neki, amelyben a történések hasonlítanak az ő mindennapjaihoz, úgy segít feldolgozni ezeket a mindennapi élményeket, sőt, előfordulhat, hogy a mese hatására megnyílik a gyermek, és tudomást szerezhetünk az őt nyomasztó problémákról, vagy az őt különösen boldoggá tevő eseményekről.
Végül a mesélés - nem utolsó sorban -, meghitt pillanatokkal ajándékozza meg a mesélő felnőttet és a mesehallgató gyermeket is.
Utolsó kommentek